Şam Tatlısı Oldu Bayram Tatlısı…

25 Temmuz 2014 § 0 Yorum

DSC_0026_resize

 

DSC_0015_resize

DSC_0016_resize

DSC_0017_resize

DSC_0032_resize

DSC_0033_resize

 

DSC_0035_resize

DSC_0043_resize

66_resize

 Bayramda misafirlerimizin damaklarında tat bırakacak güzel bir tatlı tarifi paylaşmak istedim. Hazır bayramda gelmek üzereyken ve ne yapsam diye kara kara düşünüyorsanız, hiç düşünmeyin gözü kapalı yapın derim. Olur mu olmaz mı, denk düşürür müyüm diye de hiç düşünmeyin. Defalarca denenmiş, tadılmış, tattırılmış, onay alınmış ve herkesçe de çok beyenilmiştir.

Gelelim tarifimize;

Yumurta ile şekeri kar beyazı olana dek çırptıktan sonra yağ ve yoğurdu ilave et. Daha sonra irmik ve kabartma tozunu fazla çırpmadan tahta kaşıkla karıştır. Koyu bir kıvam olacak. 30 dakika buzdolabında beklettikten sonra küçük boy dikdörtgen borcamı yağla ve yarısını dök. Dövülmüş cevizleri ekle kalan harcı top top dökerek yaydır. Isınmamış fırında 160 derece pişir. Bu tatlının olmazsa olması kaymak tadında krem şanti veya dondurma ikilisiyle misafirlerinize ikram etmeyi de unutmayın.

Püf noktaları olan bir tatlı fakat, bekletmeden, bazen fırını önceden çalıştırıp ta yaptığım var her iki durumda lezzetinden hiç ödün vermediğini belirtmek isterim.

Bayramda çok gezip tozacağım ve uzaklarda olacağım için şimdiden mesajımı yayınlamak istedim.

Yüreğimizde umutlarımızın hiç tükenmediği, tüm insanlığın barış içinde yaşadığı, huzurun yanıbaşımızdan hiç eksik olmadığı, kalplerimizde sevgiyi esir aldığımız, kardeşlik ve dostluk duygularının daha da bir pekiştiği, hatırlanmadık bir dost kalmadığı

çocukca gülücüklerimizi göklere savurup

MUTLU yine de UMUTLU

BARIŞ YÜKLÜ BAYRAMLAR GEÇİRMEK DİLEĞİYLE…

Tagged ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

What's this?

You are currently reading Şam Tatlısı Oldu Bayram Tatlısı… at .

meta