Kendi ürettiğim doğal yoğurt mayası ile mayaladığım yoğurtlarım niceden beri bereketli sofralarımızdan hiç eksik etmiyoruz. Sizler de kendi doğal yoğurt mayanızı elde etmek isterseniz haydi tarfe bir bakın derim…

İlk mayalama: Öncelikle 20 adet nohutu güzelce yıkayıp kuruluyoruz ve sarımsak ezeceği ile kırıyoruz. Küçük cam bir kavanoza nohutları ve daha önceden kaynatılmış ve soğutulmuş) olan sütünüzden 1 su bardağı alarak cezvede ısıtıyoruz. Normal mayaladığımız süt sıcaklığından biraz daha sıcak olması püf noktasıdır, bu kısıma dikkat edelim lütfen. Isıtılan sütü nohutun üzerine döküyoruz ve kapağını kapatarak,  önceden 100 derecede 4 dakika ısıttıp kapattığımız  fırınımızın içine koyuyoruz. 6 saat sonra ilk mayanız hazırdır. İçinden nohutları alarak ağzı açık olarak dolabımızda bekletelim.

İkinci mayalama: Yoğurdunuz dolapta kıvamına geldiğinde 2. aşamaya geçebilirsiniz. Bu aşamada normal sütlerimizi mayalar gibi fırına ihtiyaç duymadan mayalayabilirsiniz. Yine mayalamak için bir bardak sütümüz ve ürettiğimiz ilk mayadan iki yemek kaşığı kullanıyoruz.

Üçüncü mayalama: Bu aşamada 2 bardak süt kullanarak İkinci aşamada elde ettiğimiz yoğurttan 2 yemek kaşığı yoğurt ile mayalama yapalım.

Dördüncü aşama: 4 bardak süt kullanarak 3. aşamada elde ettiğimiz yoğurttan mayalama yapalım.

Beşinci aşama: 1 litre süt kullanarak 4.aşamada elde ettiğimiz yoğurttan mayalama yapalım.

Mayalama işlemleri arttıkça nohut kokusu yoğurdumuzdan azalacaktır. İlk mayalama işlemlerinde elde ettiğiniz yoğurtları kokusu açısından tükemediğiniz olursa poğaça, lokma ve ayran yapımında değerlendirebilirsiniz.

Doğal maya ile  elde ettiğiniz yoğurtlarınızla kuracağınız bereketli sofralarınız olsun efendim…