3

Kırk uçurma hediyesi olarak keçeden hazırlanmış, ismin baş harfi ve doğum tarihi işlenmiş bir lavanta kesesi. İçinede biraz dolgun gözükmesi için elyaf doldurdum. Hemen karelemek için sabırsızlandım. İşte karşınızdayız. Sıra geldi vermeye, bekleniyorsunuz…

İnsan hayatında önemli bir dönüm noktasına sahip olan doğum ve beraberinde yaşanan geleneksel uygulamalar uzun yılların birikiminden izler taşımaktadır. Yörelere göre değişiklik gösterse de özünde hepsinin artık bebeğin toplumda yerini almasıyla başlayan süreç ve annenin lohusalık döneminin bitişini yansıtmaktadır. Aslında benim ilk doğumumda başlayan bir merakım vardı. Niye 40 ta başka bir rakam değil. Araştırmalarım beni özetle şu sonuca götürmüştü.

Türk etnolojisinde 3, 7, 9, 40, 41 rakamlarının sihri bir  kuvveti olduğu ve hepsinin gücünün bir sebebe dayandırıldığı taa Eski Türklerden beri inanılagelen bir inanış olduğu belirtilmektedir. Türk Destanlarında ve özellikle de Oğuz Kağan Destanında 40 motifinin sıklıkla işlenmesi bence rakamların bir gücünün olduğunun göstergesidir diye düşünüyorum.

40 uçurma bahane, benim hediye şahane….

2

DSC_2288_resize

DSC_2282_resize

DSC_2277_resize

DSC_2284_resize

DSC_2269_resize

DSC_2273_resize